CoreParts MBXAP-AC0007 mobile device charger White
£10.08
£8.40
USB Power Adapter White 18W 5V/2.4A, 9V/2A, 12V/1.5A EU Wall - White with Quick Charge Function QC 3.0
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | MBXAP-AC0007 |
| EAN | 5704174197430 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power plug type | Type A |
| Output current | 2400 mA |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Material | Plastic |
| Output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 156 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 146 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 146 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Material | Plastic |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
CoreParts MBXAP-AC0007 mobile device c...
£10.08
£8.40
|
Hot Product
Sandberg Car Charger 2USB 1A+2.1A SAVER
£8.82
£7.35
|
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£13.52
£11.27
|
Recommended
Samsung EP-DN975 Black
£15.12
£12.60
|
Popular
CoreParts MSPT2020 mobile device charg...
£15.12
£12.60
|
eSTUFF ES636101-BULK mobile device cha...
£9.32
£7.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXAP-AC0007
|
340-40
|
PETRAVEL43
|
EP-DN975BBEGWW
|
MSPT2020
|
ES636101-BULK
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Sandberg
|
Microconnect
|
Samsung
|
CoreParts
|
eSTUFF
|
| Charger type |
N/A
|
Auto
|
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|