CoreParts MBXAS-GAM001 power adapter/inverter Indoor 120 W Black
£37.44
£31.20
Gaming Adapter for Asus 120W 19V 6.32A Plug:5.5*2.5 Including EU Power Cord for Asus ROG GL551JW, VivoBook
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 12-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXAS-GAM001 |
| EAN | 5704174183709 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. Every adapter comes with a 12-month full warranty and a satisfaction guarantee, including the right to exchange within the warranty period.When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 120 W |
| Output voltage | 19 V |
| Output current | 6.31 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | ROG GL551JW, VivoBook, F554LA, K55VD, N76VM |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 120 W |
| Output voltage | 19 V |
| Output current | 6.31 A |
| AC adapter output current | 6.31 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 5.5*2.5 |
| Compatibility | ROG GL551JW, VivoBook, F554LA, K55VD, N76VM |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Width | 222 mm |
| Depth | 151 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 222 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 640 g |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | 5.5x2.5 mm |
| Other features | |
| Voltage | 110-230 V |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXAS-GAM001 power adapter/i...
£37.44
£31.20
|
Hot Product
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.44
£31.20
|
Popular
HP AC Smart pin slim power adapter (90...
£42.12
£35.10
|
New
Brother LN9711001 power adapter/invert...
£48.36
£40.30
|
Bestseller
DELL DF266 power adapter/inverter Indo...
£33.40
£27.83
|
Recommended
HP AC Smart adapter (90 watt) power ad...
£42.12
£35.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXAS-GAM001
|
469632-010
|
469639-003
|
LN9711001
|
DF266
|
613160-001
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
HP
|
HP
|
Brother
|
DELL
|
HP
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
N/A
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Label Printer
|
Notebook
|
Notebook
|