CoreParts MBXHP-AC0072 power adapter/inverter Indoor 120 W Black
£29.77
£24.81
CoreParts Power Adapter for HP 120W 19.5V 6.15A Plug:4.5*3.0 Including EU Power Cord, for HP Laptops and Docking Stations
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 18-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | Thin client |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXHP-AC0072 |
| EAN | 5715063165850 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Power plug type | Type F |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 120 W |
| Output voltage | 19.5 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Thin client |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 120 W |
| Output voltage | 19.5 V |
| AC adapter output current | 3.5 A |
| Performance | |
| Brand compatibility | HP |
| Power plug type | Type F |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Thin client |
| Power current type | DC1-to-DC2 |
| Connector(s) | 4.5*3.0 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Width | 60 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 80 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 260 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | 4.5x3.0 mm |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
CoreParts MBXHP-AC0072 power adapter/i...
£29.77
£24.81
|
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.44
£31.20
|
New
HP AC Smart pin slim power adapter (90...
£42.12
£35.10
|
Hot Product
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£28.32
£23.60
|
Popular
DELL DF266 power adapter/inverter Indo...
£33.40
£27.83
|
Bestseller
DELL F7970 power adapter/inverter Indo...
£25.40
£21.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXHP-AC0072
|
469632-010
|
469639-003
|
DF263
|
DF266
|
F7970
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
HP
|
HP
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Thin client
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|