D-Link 240W Universal AC input / Full range DIN Power Supply
£189.00
£157.50
240W, 48VDC, DIN Rail PSU
| Total power | 240 W |
|---|---|
| SKU | DIS-N240-48 |
| EAN | 0790069437854 |
| Manufacturer | D-Link |
| Availability | In Stock |
| Power | |
|---|---|
| Total power | 240 W |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Input current | 2.5/115VC, 1.3/230VC |
| Power factor | 0.98 |
| Power protection features | Over voltage, Overheating, Overload |
| Hold time | 28 ms |
| Efficiency | 88.5% |
| Performance | |
| Rise time | 100 ms |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Product colour | Stainless steel |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 63 mm |
| Depth | 113.5 mm |
| Height | 125.2 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Rise time | 100 ms |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
D-Link 240W Universal AC input / Full...
£189.00
£157.50
|
DELL 6W6M1 power supply unit 525 W Grey
£126.00
£105.00
|
New
Synology PSU 200W_1 power supply unit...
£192.60
£160.50
|
Bestseller
HPE 536404-001 power supply unit 460 W
£180.00
£150.00
|
Popular
HPE Redundant Enablement Kit power sup...
£216.00
£180.00
|
Recommended
HPE 660185-001 power supply unit 1200...
£201.60
£168.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DIS-N240-48
|
6W6M1
|
PSU 200W_1
|
536404-001
|
664046-B21
|
660185-001
|
| Manufacturer |
D-Link
|
DELL
|
Synology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Purpose |
N/A
|
PC
|
server
|
server
|
N/A
|
server
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1U
|