Duracell BUN0044A household battery Rechargeable battery Nickel-Metal Hydride (NiMH)
£29.32
£24.43
NiMH, AA/AAA, 8 Pack
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
|---|---|
| Battery type | Rechargeable battery |
| SKU | BUN0044A |
| EAN | 5055190140765 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell Pre-Charged rechargeables are the latest in battery technology offering the best of both worlds. Ready to use from the pack and rechargeable thousands of times.
Duracell Pre-Charged batteries can be charged 1000's of times. Which is great for the environment and your pocket and are compatible with all Duracell Battery Chargers.
Duracell Pre-Charged batteries can be charged 1000's of times. Which is great for the environment and your pocket and are compatible with all Duracell Battery Chargers.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Rechargeable battery |
| Battery voltage | 1.2 V |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 176 g |
| Features | |
| Battery voltage | 1.2 V |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Other features | |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
You may also be interested in
| Product |
Duracell BUN0044A household battery Re...
£29.32
£24.43
|
Bestseller
Energizer Industrial Single-use batter...
£26.88
£22.40
|
Hot Product
Varta -56703B
£34.32
£28.60
|
Recommended
Energizer ENLITHIUMAAAP4
£24.96
£20.80
|
New
Panasonic eneloop pro Rechargeable bat...
£31.92
£26.60
|
Popular
Duracell BUN0034A household battery Si...
£26.84
£22.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BUN0044A
|
636107
|
56703101404
|
639171
|
BK-3HCDE/4BE
|
BUN0034A
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Energizer
|
Varta
|
Energizer
|
Panasonic
|
Duracell
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Lithium
|
N/A
|
Alkaline
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
AAA
|
N/A
|
N/A
|