Varta -56703B
£34.32
£28.60
1.2 V, 800 mAh, Nickel-metal Hydride
- The unexcelled energy solution for demanding consumers: enjoy your device performances at their best
- Unique: highest "Ready To Use" capacity for AAA with 800 mAh
- Very low self-discharge
- Rechargeable without any memory effect
- Suitable for the most demanded devices as well as for all chargers
- Pre-charged for immediate usage straight from the pack
- Up to 75% charge after 12 months
- Compatible with all chargers and devices
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
|---|---|
| Battery size | AAA |
| Battery type | Rechargeable battery |
| SKU | 56703101404 |
| EAN | 4008496550616 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
VARTA offers rechargeable cells for every application. All common sizes up to the highest capacities are ‘Ready To Use’. An environmentally-friendly product assortment to meet the highest consumer demands
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Battery voltage | 1.2 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Product colour | Gold, Green |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
| Height | 44.5 mm |
| Diameter | 1.05 cm |
| Weight | 13 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 12.3 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 12.3 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 60 g |
| Features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.2 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Product colour | Gold, Green |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Other features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Varta -56703B
£34.32
£28.60
|
Duracell BUN0044A household battery Re...
£29.32
£24.43
|
Recommended
Duracell BUN0044B household battery Re...
£46.96
£39.13
|
New
Panasonic eneloop pro Rechargeable bat...
£31.92
£26.60
|
Hot Product
GP Batteries Super Alkaline 1604A/6LF2...
£28.80
£24.00
|
Popular
Duracell DA10B8 household battery Sing...
£41.74
£34.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
56703101404
|
BUN0044A
|
BUN0044B
|
BK-3HCDE/4BE
|
151380
|
DA10B8
|
| Manufacturer |
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Panasonic
|
GP Batteries
|
Duracell
|
| Battery technology |
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
N/A
|
Alkaline
|
N/A
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
9V
|
N/A
|