Duracell Ultra M3 3v Lithium Single-use battery
£6.71
£5.59
3V, Lithium, 21g
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | DL123 |
| EAN | 5052461965478 |
| Manufacturer | Duracell |
| Availability | In Stock |
Duracell 3 Volts DL123 specialist camera battery. The Duracell ultra Lithium chemistry battery is specially formultaed for longer lasting performance.
Duracell Ultra is the most powerful Duracell battery ever, giving more energy, efficiency and power. Especially suited to Cameras and SLR's.
This is a non-rechargeable battery.
Duracell Ultra is the most powerful Duracell battery ever, giving more energy, efficiency and power. Especially suited to Cameras and SLR's.
This is a non-rechargeable battery.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 34 mm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 21 g |
| Features | |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Duracell Ultra M3 3v Lithium Single-us...
£6.71
£5.59
|
Hot Product
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£7.56
£6.30
|
New
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£7.56
£6.30
|
Popular
Duracell DA312 household battery Singl...
£7.26
£6.05
|
Recommended
Duracell MX2500 household battery Sing...
£8.59
£7.16
|
Duracell DA10 household battery Single...
£6.98
£5.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DL123
|
06430101402
|
DA675
|
DA312
|
MX2500
|
DA10
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Lithium
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Alkaline
|
Zinc-Air
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|