Energizer 4x Classic AAA 1.5V LR03 Single-use battery Alkaline
£23.04
£19.20
4x Classic AAA 1.5V LR03
- Energizer Alkaline Power AAA batteries
- Long Lasting: Reliable power to keep your devices going
- Trusted Power: Energizer alkaline batteries for your most in-demand everyday essentials, like clocks, torches, lights and controllers
- Reliable: Each Energizer alkaline AAA battery boasts up to 7 years’ shelf life, so they’re ready when you need them
- Energizer Innovation: From the makers of the world’s longest-lasting AA battery, Energizer Ultimate Lithium
- 100% Recyclable Packaging: Energizer packaging is 100% recyclable, supports responsible forestry and is plastic-free, excluding seals on selected larger packs
- Includes recycled materials *Steel up to 10% Recycled. AA/AAA Only. Specially marked packages
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 7638900247893 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Height | 44.5 mm |
| Diameter | 1.05 cm |
| Weight | 11.5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package type | Hanging box |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Black, Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Storage life | 7 years |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Energizer 4x Classic AAA 1.5V LR03 Sin...
£23.04
£19.20
|
Hot Product
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£7.56
£6.30
|
Recommended
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£7.56
£6.30
|
Popular
Duracell DA312 household battery Singl...
£7.26
£6.05
|
Bestseller
Duracell D357 household battery Single...
£5.14
£4.28
|
New
Ansmann 5015332 household battery Sing...
£5.04
£4.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7638900247893
|
06430101402
|
DA675
|
DA312
|
D357
|
5015332
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Ansmann
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Silver-Oxide (S)
|
Alkaline
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|