Epson ELPMB62 project mount Wall White
| SKU | V12HA06A06 |
|---|---|
| EAN | 8715946673417 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Epson ELPMB62
Product Overview
Designed exclusively for use with Epson BrightLink 1480 series interactive laser displays this ultra-short throw wall mount offers an easy affordable solution for wall mounted displays. The wide mounting plate and telescopic extension arm offer convenient and flexible installation from 65 – 120. It’s ultra-short throw design assures there is less shadow interference and glare which ensures a more optimal presenting and viewing experience. It also features storage space inside the mount cover to allow for mounting of a mini-PC.
• Easily Adjustable: Two-position mount arm for projecting 16:9 content from 65 to 100 inches or 16:6 content up to 120 inches (BrightLink 1485Fi).
• Everything You Need: Includes all necessary tools and screws for assembly.
What's in the Box
• Wall plate.
• Telescopic mount arm.
• 3-point axis.
• Assembly screws (Hardware for attaching to wall varies by wall type and is not included).
• Two-piece wall plate cover.
• Installation Manual.
| Features | |
|---|---|
| Colour | White |
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Performance | |
| Mounting type | Wall |
| Compatible products | EB-1480Fi / EB-8xx |
| Product colour | White |
| Ergonomics | |
| Compatible products | EB-1480Fi / EB-8xx |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 10 kg |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Technical details | |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Country of origin | China |
| Mounting type | Wall |
| Compatible products | EB-1480Fi / EB-8xx |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 83024190 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson ELPMB62 project mount Wall White
£185.44
£154.53
|
SMS Smart Media Solutions CMV385-535 p...
£243.00
£202.50
|
SMS Smart Media Solutions CMV485-735 p...
£248.40
£207.00
|
Popular
Vivolink VLMC350M-B project mount Ceil...
£175.56
£146.30
|
Recommended
Vivolink VLMC350M-W project mount Ceil...
£176.00
£146.67
|
Hot Product
StarTech.com Universal Projector Wall...
£209.54
£174.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V12HA06A06
|
PP120001
|
PP120002
|
VLMC350M-B
|
VLMC350M-W
|
PROJWALLMNT
|
| Manufacturer |
Epson
|
SMS Smart Media Solutions
|
SMS Smart Media Solutions
|
VivoLink
|
VivoLink
|
StarTech.com
|
| Mounting type |
wall
|
ceiling
|
ceiling
|
ceiling
|
ceiling
|
wall
|