eSTUFF ES631031 mobile device charger Mobile phone Black Cigar lighter Fast charging Auto
£12.60
£10.50
INFINITE Dual Car Charger 38W
- Input: 12-24V
- USB-C 5V/2.4A, 9V/2.25A,12V/1.5A 20W
- USB-A 3.6-6.5V/3A, 6.5-9V/2A, and 9-12V/1.5A 18W
- Supports: PD2.0/QC3.0/QC2.0/AFC/FCP/SCP/PE1.0/PE2.0/BC1.2DCP/Apple2.4A etc
| Charger type | Auto |
|---|---|
| SKU | ES631031 |
| EAN | 5715063167359 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
High quality car charger for smartphones and tablets with one USB-C PD output and one USB-A output.
The charger is made from high quallity carbon fiber. It allows fast charging on both ports simultaniously.
All eSTUFF car chargers are tested and approved for use within the EU.
The charger is made from high quallity carbon fiber. It allows fast charging on both ports simultaniously.
All eSTUFF car chargers are tested and approved for use within the EU.
| Performance | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Mobile phone |
| Power source type | Cigar lighter |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Number of outputs | 2 outputs |
| Design | |
| LED indicators | Charging |
| Product colour | Black |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Power | |
| Input voltage | 12/24 V |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Port 1 output power | 20 W |
| Port 2 output power | 18 W |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Mobile phone |
| Power source type | Cigar lighter |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Indication | |
| LED indicators | Charging |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Package type | Hanging box |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
eSTUFF ES631031 mobile device charger...
£12.60
£10.50
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£15.60
£13.00
|
Popular
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£13.52
£11.27
|
Microconnect PETRAVEL44 mobile device...
£17.41
£14.51
|
Recommended
Samsung EP-DN975 Black
£15.12
£12.60
|
Bestseller
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£16.15
£13.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES631031
|
UMC0014A
|
PETRAVEL43
|
PETRAVEL44
|
EP-DN975BBEGWW
|
CCB001BTBK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
2-Power
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Samsung
|
Belkin
|
| Charger type |
Auto
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
Auto
|