HP 45W USB-C LC Power Adapter
£23.04
£19.20
45W USB-C LC Power Adapter
- Connect one end of the adapter to the USB-C port on your device[1], and plug the AC head into any available wall outlet.
- Pack the compact adapter inside your device’s carrying case for easy, convenient charging and power whenever you need it.
- Rest easy with a one-year limited warranty.
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| SKU | 1MZ01AA#ABB |
| EAN | 0196548449552 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Easy to use
Connect one end of the adapter to the USB-C® port on your device[1], and plug the AC head into any available wall outlet.
Carry and store with your device
Pack the compact adapter inside your device’s carrying case for easy, convenient charging and power whenever you need it.
World-class support
Rest easy with a one-year limited warranty.
Simple, affordable Chromebook™ charging through USB-C.
Power and charge your HP Chromebook[1] from its USB-C port with the HP 45W USB-C LC Power Adapter.
Power and charge your HP Chromebook[1] from its USB-C port with the HP 45W USB-C LC Power Adapter.
| Features | |
|---|---|
| Output power | 45 W |
| Purpose | Laptop |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Compatible with HP Chromebook PCs with USB-C port |
| HP segment | Business |
| Power | |
| Output power | 45 W |
| Performance | |
| Purpose | Laptop |
| Compatibility | Compatible with HP Chromebook PCs with USB-C port |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 193 g |
| Width | 94 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 26.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548449552, 196548449637 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 196548449552; (ABU) 196548449637 |
| Technical details | |
| Features | Fast charging |
| Box contents | AC power adapter; 1 power cord; warranty card |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196548449552, 196548449637 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 196548449552; (ABU) 196548449637 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 39121006 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 45W USB-C LC Power Adapter
£23.04
£19.20
|
Hot Product
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£28.32
£23.60
|
Popular
DELL DF266 power adapter/inverter Indo...
£33.40
£27.83
|
Bestseller
DELL F7970 power adapter/inverter Indo...
£25.40
£21.17
|
Origin Storage AC Adapter (90W) For La...
£33.40
£27.83
|
Recommended
HP 609936-001 power adapter/inverter I...
£34.32
£28.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1MZ01AA#ABB
|
DF263
|
DF266
|
F7970
|
ADP-E90W
|
609936-001
|
| Manufacturer |
HP
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Origin Storage
|
HP
|
| Power supply type |
N/A
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|