HP 499250-001 power supply unit 460 W Metallic
£180.00
£150.00
460W High Efficiency Common Slot Gold Hot Plug Power Supply
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 460 W |
| SKU | 499250-001 |
| EAN | 5704174551621 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Looking to reduce energy cost and space with increased performance? HP Common Slot Power Supplies share a common electrical and physical design that allows for hot-swap, tool-less installation into HP server and storage solutions. These power supplies are available in multiple, high-efficiency input and output options, allowing you to "right-size" a power supply for specific server/storage configurations and environments.
This flexibility helps to reduce power waste, lower overall energy costs, and avoid "trapped" power capacity in the data center. The power supplies provide the IT industry’s highest level of power efficiency (up to 96%), helping users to reduce power requirements per server and reducing overall data center power requirements.
This flexibility helps to reduce power waste, lower overall energy costs, and avoid "trapped" power capacity in the data center. The power supplies provide the IT industry’s highest level of power efficiency (up to 96%), helping users to reduce power requirements per server and reducing overall data center power requirements.
| Power | |
|---|---|
| Total power | 460 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Efficiency | 92% |
| Performance | |
| Purpose | Server |
| Compatible products | Proliant DL180/DL160/DL360/DL385/DL380 G6 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Product colour | Metallic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 38.1 mm |
| Depth | 86.3 mm |
| Height | 190.5 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 499250-001 power supply unit 460 W...
£180.00
£150.00
|
New
Synology PSU 200W_1 power supply unit...
£192.60
£160.50
|
Bestseller
HPE 536404-001 power supply unit 460 W
£180.00
£150.00
|
Popular
HPE Redundant Enablement Kit power sup...
£216.00
£180.00
|
Recommended
HPE 660185-001 power supply unit 1200 W
£201.60
£168.00
|
HPE 720480-B21 power supply unit 800 W...
£170.10
£141.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
499250-001
|
PSU 200W_1
|
536404-001
|
664046-B21
|
660185-001
|
720480-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Synology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Purpose |
server
|
server
|
server
|
N/A
|
server
|
server
|