HPE 660184-001 power supply unit 460 W 1U Black, Silver
£151.20
£126.00
460W Power Supply 1U for ProLiant DL350e Gen8, DL385p Gen8, DL380p Gen8, DL360p Gen8
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 460 W |
| SKU | 660184-001 |
| EAN | 5711045418174 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
460W Power Supply 1U for ProLiant DL350e Gen8, DL385p Gen8, DL380p Gen8, DL360p Gen8.
| Cooling | |
|---|---|
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 460 W |
| AC input voltage | 110 - 220 V |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Efficiency | 94% |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| Purpose | Server |
| Compatible products | HP ProLiant DL350e Gen8, DL385p Gen8, DL380p Gen8, DL360p Gen8 |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Other features | |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 660184-001 power supply unit 460 W...
£151.20
£126.00
|
DELL 6W6M1 power supply unit 525 W Grey
£126.00
£105.00
|
New
Synology PSU 200W_1 power supply unit...
£192.60
£160.50
|
Bestseller
HPE 536404-001 power supply unit 460 W
£180.00
£150.00
|
Popular
HPE Redundant Enablement Kit power sup...
£216.00
£180.00
|
Recommended
HPE 660185-001 power supply unit 1200...
£201.60
£168.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
660184-001
|
6W6M1
|
PSU 200W_1
|
536404-001
|
664046-B21
|
660185-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
Synology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Purpose |
server
|
PC
|
server
|
server
|
N/A
|
server
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
1U
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1U
|