Microconnect GRU00610W power extension 10 m 6 AC outlet(s) Indoor White
£20.35
£16.96
6-way Schuko Socket, 10m
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| SKU | GRU00610W |
| EAN | 5711045108808 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
MicroConnect offers wide range of power sockets. We know how important quality is when it comes to power all our power sockets are manufactured safe and sturdy design. All our power sockets are CE and RoHS approved. This power socket is a Schuko Power socket with 6 outlets and a 10m cable. It is produced with ON/OFF switch and child protection.
| Features | |
|---|---|
| USB ports quantity | 0 |
| Placement supported | Indoor |
| Power plug type | Type F |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Cable length | 10 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type F |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 0 |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| AC input voltage | 250 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.15 kg |
| Colour | |
| Cable colour | White |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.28 kg |
| Package depth | 135 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 417 mm |
| Package height | 98 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect GRU00610W power extension...
£20.35
£16.96
|
Brennenstuhl 1159300018 power extensio...
£23.04
£19.20
|
Microconnect GRUELU3H050 power extensi...
£21.12
£17.60
|
Bestseller
DELL PA-2E power extension 1 AC outlet...
£26.98
£22.48
|
Popular
Microconnect PE141000W power extension...
£28.31
£23.59
|
Recommended
connektgear 10m 4 Way Power Extension...
£18.42
£15.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GRU00610W
|
1159300018
|
GRUELU3H050
|
PA-2E
|
PE141000W
|
27-4100
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Brennenstuhl
|
Microconnect
|
DELL
|
Microconnect
|
connektgear
|
| AC outlets quantity |
6
|
8
|
3
|
1
|
N/A
|
4
|