Microconnect KAB031-050 networking cable Grey 50 m Cat6a S/FTP (S-STP)
£68.88
£57.40
S/FTP CAT6a 50m Grey, LSZH
- To order a full box, please select the following quantity: 5 pcs.
| Cable length | 50 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | KAB031-050 |
| EAN | 5711783324621 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
The KAB031-050 is a high-performance S/FTP CAT6a network cable, designed for demanding network environments. This 50-meter grey cable ensures reliable data transmission at speeds up to 10 Gigabits per second, perfect for bandwidth-intensive applications. Constructed with shielded foiled twisted pair (S/FTP) and a Low Smoke Zero Halogen (LSZH) jacket, this cable minimizes interference and enhances safety by reducing toxic fumes in case of fire. Ideal for professional installations, the KAB031-050 exemplifies MicroConnect's commitment to quality and performance, providing a secure and dependable network connection backed by over 20 years of industry expertise. Trust MicroConnect for pioneering connectivity solutions that meet European design and quality standards.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 50 m |
| Cable shape | Round |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.53 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 341 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 86 mm |
| Package weight | 1.63 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 50 m |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect KAB031-050 networking cab...
£68.88
£57.40
|
Recommended
Microconnect UTP680 networking cable G...
£94.03
£78.36
|
Bestseller
Lindy 20m Cat.6A S/FTP LSZH Network Ca...
£68.12
£56.77
|
Microconnect KAB007-100 networking cab...
£93.52
£77.93
|
Hot Product
Microconnect KAB024-100 networking cab...
£66.35
£55.29
|
Microconnect KAB028-100 networking cab...
£94.56
£78.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KAB031-050
|
UTP680
|
45359
|
KAB007-100
|
KAB024-100
|
KAB028-100
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Lindy
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
15m and more
|
N/A
|
15m and more
|
15m and more
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 2 |
N
|
RJ-45
|
RJ-45
|
N
|
N
|
N
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
S/FTP (S-STP)
|