Microconnect MC-UKSURGESTRIP6-2M power extension 6 AC outlet(s) Indoor White
£13.91
£11.59
6-way UK Surge Protected Power Strip 2M White
- UK Power socket with 6 outlets
- Surge Protected
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| SKU | MC-UKSURGESTRIP6-2M |
| EAN | 5715063413838 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
MicroConnect offers wide range of power sockets.
We know how important quality is when it comes to power all our power sockets are manufactured safe and sturdy design.
All our power sockets are CE and RoHS approved.
This power socket is a UK Power socket with 6 outlets and a 2m cable. The Power Socket is Surge Protected to ensure the protection of sensitive electronic equipment from power surges/spikes.
We know how important quality is when it comes to power all our power sockets are manufactured safe and sturdy design.
All our power sockets are CE and RoHS approved.
This power socket is a UK Power socket with 6 outlets and a 2m cable. The Power Socket is Surge Protected to ensure the protection of sensitive electronic equipment from power surges/spikes.
| Features | |
|---|---|
| USB ports quantity | 0 |
| Safety shutter | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Power plug type | Type G |
| Core size | 1.25 mm² |
| On/off switch | No |
| Product colour | White |
| Cable length | 2 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Certification | RoHS |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 0 |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Power | |
| Maximum current | 13 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 300 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package weight | 500 g |
| Package depth | 138 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 419 mm |
| Package height | 98 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect MC-UKSURGESTRIP6-2M power...
£13.91
£11.59
|
New
ONLINE USV-Systeme USV-Steckdosenleist...
£11.36
£9.47
|
Popular
Equip 3-Outlet Power Strip
£11.26
£9.38
|
Microconnect GRU00610W power extension...
£20.35
£16.96
|
Bestseller
Microconnect GRU0065W power extension...
£12.16
£10.13
|
Hot Product
Microconnect GRU0063B power extension...
£11.17
£9.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-UKSURGESTRIP6-2M
|
KG10A3SCH
|
333280
|
GRU00610W
|
GRU0065W
|
GRU0063B
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
ONLINE USV-Systeme
|
Equip
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| AC outlets quantity |
6
|
N/A
|
3
|
6
|
6
|
6
|