Microconnect USB3.1CC2 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 2 m USB C Black
£16.28
£13.57
USB-C to USB-C Cable 2m, 100W, 10Gbps, 4K60Hz
- Gen2
- Supports 10 Gbps data
- 5~20V/5A + E-Mark
- 100W Power
- 4K60HZ
- USB 3.1 and USB 3.1 Gen 2 have been renamed to USB 3.2 Gen 2, with transfer rates reaching up to 10 Gbps.
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| SKU | USB3.1CC2 |
| EAN | 5706998612472 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB-C cable is for connection of external USB devices with USB-C socket (e.g. Smartphones, Tabets and newer computers), to a USB Host (USB Hub, wall plug with USB C input, Computer or PC). Data transmission rate up to 10 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| Reversible connectors | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 96 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 96 g |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 64 g |
| Packaging data | |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 64 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USB3.1CC2 USB cable USB 3...
£16.28
£13.57
|
Hot Product
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£19.97
£16.64
|
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
£21.54
£17.95
|
Popular
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£18.30
£15.25
|
New
ROLINE USB 2.0 Cable, Type A-B 3 m
£21.60
£18.00
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£18.20
£15.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CC2
|
90A052065
|
8-0754-12
|
90A051945
|
11.02.8830
|
519779
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Roline
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
N/A
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|