Sandberg UTP Cat6 10m SAVER
£6.58
£5.48
Sandberg UTP Cat6 10m SAVER
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 306-97 |
| EAN | 5705730306976 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
RJ45 UTP patch network cable.The CAT6 standard is an improved version of CAT5e, specially designed to support gigabit Ethernet with an optimal transfer rate and minimal data packet loss. Retail EAN: 5705730306976
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Cable length | 10 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 350 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Cable length | 10 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Sandberg UTP Cat6 10m SAVER
£6.58
£5.48
|
Recommended
connektgear 10m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£5.82
£4.85
|
connektgear 10m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£5.82
£4.85
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£6.28
£5.23
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£5.42
£4.52
|
New
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.68
£4.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
306-97
|
31-0100BK
|
31-0100G
|
506-94
|
506-93
|
83410
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
connektgear
|
connektgear
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
| Cable length |
N/A
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|