SMS Smart Media Solutions ICON series K12-030-EU-1 monitor mount / stand 190.5 cm (75") Floor Black
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | K12-030-EU-1 |
| EAN | 5704174949510 |
| Manufacturer | SMS Smart Media Solutions |
| Availability | In Stock |
| Product Family | ICON series |
Meet the updated version of an Iconic stand.
Icon FH T is a stable and reliable floorstand that embodies our three values: design, function and safety. Large screens often attract a great deal of attention to themselves, and it is therefore important that the bracket can take the scrutiny. Icon FH T does your screen justice. Annoying cables and wiring are hidden inside the bracket. Practical shelving can also be added to perfectly compliment your screen. The design of the SMS H2 Unislide makes it easy to mount. The design of the pillar allows you to, steplessly, place you screen and shelves. The X-shaped foot is both sleek and functional and goes through the complete Icon FM & FH range for a uniform look.
It is avaliable in different legths and in the colors silver/aluminum or black.
The SMS H2 Unislide is included in the package.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 50 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 400,600 x 400,400 x 400,400 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Mounting | Freestanding |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | No |
| Tilt angle range | -3 - 10° |
| Motorized | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Motorized | No |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 921 mm |
| Depth | 631 mm |
| Height | 1663 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Mounting type | Floor |
| Mounting | Freestanding |
You may also be interested in
| Product |
SMS Smart Media Solutions ICON series...
£413.28
£344.40
|
Popular
Ergotron 200 Series Combo Arm 61 cm (2...
£617.40
£514.50
|
Hot Product
Ergotron LX Series Dual Stacking Arm 6...
£338.86
£282.38
|
New
Ergotron StyleView 61 cm (24") Wh...
£574.97
£479.14
|
Bestseller
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A...
£334.66
£278.88
|
Recommended
Ergotron 45-478-216 monitor mount / st...
£346.81
£289.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K12-030-EU-1
|
45-230-200
|
45-248-026
|
45-266-216
|
ARMDUAL30
|
45-478-216
|
| Manufacturer |
SMS Smart Media Solutions
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
StarTech.com
|
Ergotron
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Silver
|
White
|
N/A
|
White
|
| Mounting type |
Floor
|
Wall
|
Desk
|
Wall
|
Desk
|
Wall
|
| Number of displays supported |
1 to 2
|
1 to 2
|
2 to 3
|
1 to 2
|
2
|
1 to 2
|