Ubiquiti UACC-Cable-Patch-EL-0.15M-W networking cable Translucent, White Cat6
£6.73
£5.61
UniFi Etherlighting, 2.5 mm, 0.15 m, White
- Translucent booted RJ45 for optimal EtherlightingTM brightness
- 2.5 mm outer diameter for 0.15-8 m lengths
- 2.9 mm outer diameter for 12-15 m lengths
- Length: 0.15 to 15 m
| Cable length | 0.15 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | UACC-CABLE-PATCH-EL-0.15M-W |
| EAN | 0810084693476 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Nano-thin patch cable with a translucent boot designed to show Etherlighting™ effects when connected to Pro Max switching.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Translucent, White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.15 m |
| Features | |
| Product colour | Translucent, White |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.15 m |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 2.5 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti UACC-Cable-Patch-EL-0.15M-W n...
£6.73
£5.61
|
Hot Product
Sandberg Network Cable UTP Cat6 2 m
£7.56
£6.30
|
Popular
Sandberg Network Cable UTP Cat6 1 m
£6.30
£5.25
|
C2G 3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£5.72
£4.77
|
Recommended
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£9.96
£8.30
|
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£6.90
£5.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-CABLE-PATCH-EL-0.15M-W
|
506-94
|
506-93
|
83369
|
83147
|
83490
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Sandberg
|
Sandberg
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|