Ubiquiti UACC-PSU-12V-550W-EU power adapter/inverter Indoor Green, Grey
£190.48
£158.73
Hot-Swappable Power Module (550W), 100-240V AC, C14, SGCC steel, 185 x 73.5 x 40 mm
- 550W (12V) AC-to-DC power supply
- Included power cable
| Purpose | Network switch |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | UACC-PSU-12V-550W-EU |
| EAN | 0810084693612 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Replacement hot-swappable power module for CloudKey Enterprise, Enterprise Aggregation and Enterprise NVR.
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 100 – 240 |
| Output power | 550 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 45 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Network switch |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Steel |
| Compatibility | CloudKey Enterprise, Enterprise Aggregation, Enterprise NVR |
| Product colour | Green, Grey |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC port type | C14 |
| Power | |
| Input voltage | 100 – 240 |
| Output power | 550 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 45 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Network switch |
| Power current type | AC-to-DC |
| Compatibility | CloudKey Enterprise, Enterprise Aggregation, Enterprise NVR |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Green, Grey |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.74 kg |
| Width | 185 mm |
| Depth | 73.5 mm |
| Height | 40 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Ubiquiti UACC-PSU-12V-550W-EU power ad...
£190.48
£158.73
|
Hot Product
Zebra 105934-053 power adapter/inverte...
£166.24
£138.53
|
Popular
DELL 450-18975 power adapter/inverter...
£180.00
£150.00
|
Bestseller
Zebra ZD410D/ZD420C KIT POWER SUPPLY p...
£176.29
£146.91
|
New
Cisco Power Supply for Webex Room Kit...
£159.19
£132.66
|
Zebra P1050667-142 power adapter/inver...
£161.27
£134.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-PSU-12V-550W-EU
|
105934-053
|
450-18975
|
P1079903-026
|
PSU-12VDC-70W-GR=
|
P1050667-142
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Zebra
|
DELL
|
Zebra
|
Cisco
|
Zebra
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
auto
|
| Purpose |
Network switch
|
Printer
|
Notebook
|
Label Printer
|
N/A
|
POS printer
|