Varta -CR2
£19.44
£16.20
1x 3V CR 2 Lithium battery, CR 15 H270
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery size | CR2 |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 06206301401 |
| EAN | 4008496537365 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
- The first choice for smoke detectors.
- The VARTA 9V lithium battery contains no mercury, lead or cadmium.
- Last up to 5 times longer than usual 9V alkaline and 10 times longer than carbon-zinc batteries.
- Works outstandingly at extreme temperatures from -20°C up to +60°C.
- Can be stored up to 10 years without leakage.
- Precise energy for analog and digital cameras: VARTA Professional Lithium Batteries.
- Precise energy, perfectly aligned to the different functions of the photo devices.
- Higher performance for more photos, more flashes, more mobility and therefore more independence.
- The VARTA 9V lithium battery contains no mercury, lead or cadmium.
- Last up to 5 times longer than usual 9V alkaline and 10 times longer than carbon-zinc batteries.
- Works outstandingly at extreme temperatures from -20°C up to +60°C.
- Can be stored up to 10 years without leakage.
- Precise energy for analog and digital cameras: VARTA Professional Lithium Batteries.
- Precise energy, perfectly aligned to the different functions of the photo devices.
- Higher performance for more photos, more flashes, more mobility and therefore more independence.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 880 mAh |
| Product colour | Grey, Silver |
| Battery technology | Lithium |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height | 27 mm |
| Diameter | 1.56 cm |
| Weight | 11 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 17 g |
| Features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 880 mAh |
| Product colour | Grey, Silver |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package weight | 20 kg |
| Type | CR2 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Varta -CR2
£19.44
£16.20
|
Bestseller
Energizer Industrial Single-use batter...
£26.88
£22.40
|
Popular
Duracell CR2 Single-use battery Lithium
£23.04
£19.20
|
Recommended
Ansmann 5015538 household battery Sing...
£21.60
£18.00
|
Hot Product
Duracell HR3-B household battery Recha...
£16.87
£14.06
|
New
Duracell Rechargeable D Size 2 Pack Re...
£20.58
£17.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
06206301401
|
636107
|
020306
|
5015538
|
HR3-B
|
HR20
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Duracell
|
Ansmann
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium
|
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|