| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery size | CR2025 |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 06025101401 |
| EAN | 4008496276875 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
This lithium button cell can be used for electronics around the house like clocks, back up batteries, calculators, photo cameras.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2025 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Metallic |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Height | 2.5 mm |
| Diameter | 2 cm |
| Weight | 2.5 g |
| Package width | 56 mm |
| Package depth | 7.5 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 56 mm |
| Package depth | 7.5 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 10 g |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Metallic |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package weight | 4 kg |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Varta -CR2025
£5.04
£4.20
|
Hot Product
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£7.56
£6.30
|
Recommended
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£7.56
£6.30
|
Duracell DA312 household battery Singl...
£7.26
£6.05
|
Bestseller
Duracell D357 household battery Single...
£5.14
£4.28
|
New
Ansmann 5015332 household battery Sing...
£5.04
£4.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
06025101401
|
06430101402
|
DA675
|
DA312
|
D357
|
5015332
|
| Manufacturer |
Varta
|
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Ansmann
|
| Battery technology |
Lithium
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Silver-Oxide (S)
|
Alkaline
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|