Verbatim AA Single-use battery Alkaline
£1.72
£1.43
AAA Alkaline Batteries 1.5V Pack of 4 Wrap
- Premium alkaline battery
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 2900 mAh
- Up to 4 times more powerful than zinc carbon batteries
- Model Code: AA-LR6 Mignon
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery size | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49501 |
| EAN | 0023942495017 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Verbatim's AA batteries are the most popular model. They are recommended for use in devices such as portable radios, MP3 players, cameras and TV / DVD remote controls.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Product colour | Black, Red |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity type | Premium |
| Number of battery cells | 4 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Features | |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Product colour | Black, Red |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 50.5 mm |
| Diameter | 1.45 cm |
| Weight | 23 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495017 |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495017 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Verbatim AA Single-use battery Alkaline
£1.72
£1.43
|
Hot Product
Duracell LR44 household battery Single...
£2.06
£1.72
|
Recommended
Duracell LR54 household battery Single...
£2.40
£2.00
|
Popular
Verbatim AA Alkaline Batteries
£1.74
£1.45
|
Duracell MN27 household battery Single...
£2.42
£2.02
|
New
GP Batteries 2184 household battery Si...
£2.52
£2.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49501
|
LR44
|
LR54
|
49921
|
MN27
|
2184
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Duracell
|
Verbatim
|
Duracell
|
GP Batteries
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
AA
|
N/A
|
N/A
|