Verbatim AAA 4 Blister Pack Alkaline Batteries
£1.51
£1.26
AAA Alkaline Batteries Pack of 4
- Premium alkaline battery
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 1300 mAh
- Up to 4 times more powerful than zinc carbon batteries
- Model Code: AAA-LR03 Micro
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49920 |
| EAN | 0023942499206 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Verbatim's AAA batteries are the smallest model in the Verbatim range. They are recommended for use in devices such as MP3 players, cameras and toys that require constant power for long periods of time.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of battery cells | 4 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 11 g |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942499206 |
| Type | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942499206 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Verbatim AAA 4 Blister Pack Alkaline B...
£1.51
£1.26
|
Hot Product
Duracell LR44 household battery Single...
£2.06
£1.72
|
Verbatim AA Alkaline Batteries
£1.74
£1.45
|
New
Verbatim 9V Alkaline Batteries
£1.94
£1.62
|
Popular
Duracell CR1620 3V Single-use battery...
£2.17
£1.81
|
Bestseller
Verbatim AAA 4-Pack Wrap Single-use ba...
£1.24
£1.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49920
|
LR44
|
49921
|
49924
|
DL1620
|
49500
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Duracell
|
Verbatim
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Alkaline
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
AAA
|
N/A
|
AA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|