Verbatim AAA 4-Pack Wrap Single-use battery Alkaline
£1.24
£1.03
AAA Alkaline Battery 4 Pack (SHRINK WRAP)
- Premium alkaline battery
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 1300 mAh
- Up to 4 times more powerful than zinc carbon batteries
- Model Code: AAA-LR03 Micro
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery size | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49500 |
| EAN | 0023942495000 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Verbatim’s AAA batteries are the smallest model in the range. They are recommended for use in devices such as MP3 players, cameras and toys that require constant power for long periods of time.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Product colour | Black, Red |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity type | Premium |
| Number of battery cells | 4 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Features | |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Product colour | Black, Red |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 44.5 mm |
| Diameter | 1.05 cm |
| Weight | 11 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495000 |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495000 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Verbatim AAA 4-Pack Wrap Single-use ba...
£1.24
£1.03
|
Popular
Verbatim AA Alkaline Batteries
£1.74
£1.45
|
Recommended
Verbatim AAA 4 Blister Pack Alkaline B...
£1.51
£1.26
|
Bestseller
Verbatim AA Single-use battery Alkaline
£1.72
£1.43
|
Verbatim CR2025 Single-use battery Lit...
£1.31
£1.09
|
New
GP Batteries R1616-C5 Single-use batte...
£1.01
£0.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49500
|
49921
|
49920
|
49501
|
49532
|
103135
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Verbatim
|
GP Batteries
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2)
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
N/A
|
AA
|
AAA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|