Vivolink PRODVIAM15 DVI cable 15 m DVI-D Black
£112.21
£93.51
Pro DVI-D Armouring cable 15M
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DVI-D |
| SKU | PRODVIAM15 |
| EAN | 5711783322290 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
High Performance Armoured DVI Cables are designed specifically for rough environments. The external
armouring can withstand high pressure and protects the cable from damage. Furthermore, the
cables are humidity-proof, corrosion-proof, and perfect for outdoor installations and applications. Supports 1080P/60Hz
armouring can withstand high pressure and protects the cable from damage. Furthermore, the
cables are humidity-proof, corrosion-proof, and perfect for outdoor installations and applications. Supports 1080P/60Hz
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Dual Link DVI | No |
| Data transfer rate | 4.95 Gbit/s |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 pinout | 24+1 |
| Connector 2 pinout | 24+1 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.5 kg |
| Cable diameter | 9.5 mm |
| Package weight | 3.47 kg |
| Package width | 317 mm |
| Package depth | 311 mm |
| Package height | 100 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.47 kg |
| Package width | 317 mm |
| Package depth | 311 mm |
| Package height | 100 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PRODVIAM15 DVI cable 15 m DVI...
£112.21
£93.51
|
Vivolink PRODVILD20 DVI cable 20 m DVI...
£158.64
£132.20
|
Popular
Vivolink PRODVILD10 DVI cable 10 m DVI...
£77.88
£64.90
|
Recommended
Vivolink PRODVICW7.5 DVI cable 7.5 m D...
£158.46
£132.05
|
Lindy 10m DVI-D Dual Link Cable, Gold...
£106.22
£88.52
|
Bestseller
Lindy 15m DVI-D Dual Link Cable, Anthr...
£152.92
£127.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRODVIAM15
|
PRODVILD20
|
PRODVILD10
|
PRODVICW7.5
|
36206
|
36227
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|