Vivolink PRODVILD10 DVI cable 10 m DVI-D Black
£77.88
£64.90
10m, DVI-D, m/m
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DVI-D |
| SKU | PRODVILD10 |
| EAN | 5712505316719 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
High flexible jacket.Triple shieldings in cable and extra shielding in connector.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Dual Link DVI | Yes |
| Data transfer rate | 9.9 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 pinout | 24+1 |
| Connector 2 pinout | 24+1 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 980 g |
| Cable diameter | 9.5 mm |
| Package weight | 982 g |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 94 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 982 g |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 94 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PRODVILD10 DVI cable 10 m DVI...
£77.88
£64.90
|
Vivolink PRODVIAM15 DVI cable 15 m DVI...
£112.21
£93.51
|
Lindy 10m DVI-D Dual Link Cable, Gold...
£106.22
£88.52
|
Lindy 20m DVI-D Single Link Cable, Gol...
£126.58
£105.48
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRODVILD10
|
PRODVIAM15
|
36206
|
36217
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
VivoLink
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|