CoreParts MBXMS-AC0001 power adapter/inverter Indoor 65 W Black
£26.88
£22.40
Power Adapter for MS Surface 65W 15V 4.3A Plug:Surface-Thin, Including C5 EU Power Cord for Surface Pro 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, X, Surface Laptop 1,2,3.
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 18-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| Purpose | Notebook |
|---|---|
| Power supply type | Indoor |
| SKU | MBXMS-AC0001 |
| EAN | 5711783864110 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 15 V |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | Surface Pro 4, Pro 3, Book Pro 5 (2017) |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 65 W |
| Output voltage | 15 V |
| AC adapter output current | 4.3 A |
| Performance | |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | Special-Thin |
| Compatibility | Surface Pro 4, Pro 3, Book Pro 5 (2017) |
| Certification | CE |
| USB connectivity | Yes |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 220 g |
| Width | 186 mm |
| Depth | 128 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 308 g |
| Cables included | AC |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.21 W |
| Plug 1 dimensions | Special-Thin |
| Other features | |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
CoreParts MBXMS-AC0001 power adapter/i...
£26.88
£22.40
|
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.44
£31.20
|
Bestseller
DELL DF263 power adapter/inverter Indo...
£28.32
£23.60
|
Hot Product
DELL DF266 power adapter/inverter Indo...
£33.40
£27.83
|
Popular
HP AC 65W power adapter/inverter Indoo...
£37.44
£31.20
|
Origin Storage AC Adapter (90W) For La...
£33.40
£27.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXMS-AC0001
|
469632-010
|
DF263
|
DF266
|
613161-001
|
ADP-E90W
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
HP
|
DELL
|
DELL
|
HP
|
Origin Storage
|
| Power supply type |
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|