CoreParts MBXUSB-AC0002 mobile device charger Universal White AC Indoor
£10.08
£8.40
USB Power Charger 12W 5V 2.4A, Output: 2xUSB, Input: 100-240V EU Plug EU Wall, for mobile phones, tablets & other devices, Apple White Color, Dual Port Charger
- Premium Build Quality
- Full Compatibility With Oem Devices
- Certified Safety And Protection Features
- Wide Product Portfolio
- Compact And Robust Design
- 36-Month Full Reliable Warranty
- Satisfaction Guarantee With Exchange Option
| SKU | MBXUSB-AC0002 |
|---|---|
| EAN | 5704174313090 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Coreparts AC adapters are built with premium materials to deliver stable and safe power across a wide range of IT devices. Fully compatible with OEM equipment, they include certified protection features to guard against overvoltage, overcurrent, and short circuits—ensuring reliable performance in everyday use.Their compact yet robust design makes them easy to handle and durable in demanding environments. With a wide product portfolio, we support everything from current models to hard-to-find legacy devices. When you choose Coreparts, you choose quality, compatibility, and confidence.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum power | 12 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 200 g |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
CoreParts MBXUSB-AC0002 mobile device...
£10.08
£8.40
|
Recommended
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£13.55
£11.29
|
Bestseller
CoreParts MBXAP-AC0007 mobile device c...
£10.08
£8.40
|
Popular
CoreParts MSPT2020 mobile device charg...
£15.12
£12.60
|
eSTUFF ES636101-BULK mobile device cha...
£9.32
£7.77
|
eSTUFF ES636125-BULK mobile device cha...
£14.26
£11.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXUSB-AC0002
|
PETRAVEL43
|
MBXAP-AC0007
|
MSPT2020
|
ES636101-BULK
|
ES636125-BULK
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Microconnect
|
CoreParts
|
CoreParts
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|