eSTUFF ES637001 mobile device charger Smartphone White AC Indoor
£9.71
£8.09
INFINITE USB-A Charger EU 12W - White - 98% Recycled Plastic
- Input: 100-240V
- Output: USB-A 5V/2.4A/12Watt
- EU Plug
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | ES637001 |
| EAN | 5715063054512 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
INFINITE - BECAUSE THE ENVIRONMENT MATTERS
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly produced
The shell of the charger contains 98% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer polycarbonate (rPC), certified by Control Union 1409828.
Quality
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested for use within the EU by a Danish test lab.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
INFINITE is eSTUFF's product line for products made with an environmental focus.
Responsibly produced
The shell of the charger contains 98% Global Recycled Standard* certified recycled Post-Consumer polycarbonate (rPC), certified by Control Union 1409828.
Quality
All eSTUFF home chargers are of a very high quality and are tested for use within the EU by a Danish test lab.
Packaging: In a plastic free retail box made from FSC paper printed with soy ink.
Used for: Smartphones and tablets.
* The Global Recycled Standard verifies recycled material and tracks it from the source to the final product. In addition, facilities from the source to final supplier have met social, environmental, and chemical requirements.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Number of outputs | 1 outputs |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Recycled Polycarbonate (rPC) |
| Power | |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Power plug type | Type C |
| Input current | 0.3 A |
| Maximum power | 12 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Output current (5V) | 2.4 A |
| Port 1 output power | 12 W |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over voltage |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35.9 mm |
| Depth | 32.8 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
| Package type | Hanging box |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
You may also be interested in
| Product |
eSTUFF ES637001 mobile device charger...
£9.71
£8.09
|
Hot Product
Sandberg Car Charger 2USB 1A+2.1A SAVER
£8.82
£7.35
|
Recommended
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£13.52
£11.27
|
Bestseller
CoreParts MBXAP-AC0007 mobile device c...
£10.08
£8.40
|
Popular
eSTUFF ES636101-BULK mobile device cha...
£9.32
£7.77
|
eSTUFF ES636125-BULK mobile device cha...
£14.26
£11.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ES637001
|
340-40
|
PETRAVEL43
|
MBXAP-AC0007
|
ES636101-BULK
|
ES636125-BULK
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Sandberg
|
Microconnect
|
CoreParts
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Charger type |
Indoor
|
Auto
|
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|