HPE P44412-001 power supply unit 1000 W 1U Silver
£269.10
£224.25
Power Supply,GNRC,1U,12V,1000W,HTPLG,HE-P,G10+
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 1000 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| SKU | P44412-001 |
| EAN | 5715063281598 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Product colour | Silver |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Total power | 1000 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Purpose | Server |
| Compatible products | ProLiant DL20 Gen10 Plus ProLiant DL325 Gen10, Gen10 Plus, Gen10 Plus v2 ProLiant DL345 Gen10 Plus ProLiant DL360 Gen10, Gen10 Plus ProLiant DL365 Gen10 Plus ProLiant DL380 Gen10, Gen10 Plus ProLiant DL385 Gen10, Gen10 Plus, Gen10 Plus v2 ProLiant ML30 Gen10 Plus Apollo 2000 Gen10 Plus Apollo 4200 Gen10 Plus |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE P44412-001 power supply unit 1000...
£269.10
£224.25
|
Hot Product
QNAP PSU f/ 2U, 8-Bay NAS power supply...
£357.97
£298.31
|
Bestseller
Synology PSU 500W-RP Module2 power sup...
£379.26
£316.05
|
New
Synology PSU 500W_4 power supply unit...
£307.80
£256.50
|
Popular
HPE Redundant Enablement Kit power sup...
£216.00
£180.00
|
Fujitsu S26113-F575-L138 power supply...
£257.40
£214.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P44412-001
|
SP-8BAY2U-S-PSU
|
PSU 500W-RP MODULE_2
|
PSU 500W_4
|
664046-B21
|
S26113-F575-L138
|
| Manufacturer |
HPE
|
QNAP
|
Synology
|
Synology
|
HPE
|
Fujitsu
|
| Purpose |
server
|
server
|
server
|
server
|
N/A
|
PC/server
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
1U
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|