Verbatim 49940 household battery Single-use battery MN21 Alkaline
£1.51
£1.26
Alkaline Battery 23A/MN21 12V 2 Pack Blister
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | MN21 |
| SKU | 49940 |
| EAN | 0023942499404 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
The MN21 is a non-rechargeable battery, designed for use in medical devices like thermometer, glucometer, blood pressure instrument as well as everyday electronics like a calculator, laser pointers, anti-bark spray collars, watches, toys (small toys, children's books) and security alarm transmitters.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | MN21 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black, Red |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of battery cells | 2 |
| Features | |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Black, Red |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 10.6 mm |
| Height | 28.5 mm |
| Weight | 7.9 g |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942499404 |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942499404 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Verbatim 49940 household battery Singl...
£1.51
£1.26
|
Bestseller
Duracell LR44 household battery Single...
£2.06
£1.72
|
Verbatim AA Alkaline Batteries
£1.74
£1.45
|
Popular
Verbatim 9V Alkaline Batteries
£1.94
£1.62
|
Hot Product
Duracell CR1620 3V Single-use battery...
£2.17
£1.81
|
Recommended
Verbatim AAA 4 Blister Pack Alkaline B...
£1.51
£1.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49940
|
LR44
|
49921
|
49924
|
DL1620
|
49920
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Duracell
|
Verbatim
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Alkaline
|
Lithium
|
Alkaline
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery size(s) |
MN21
|
N/A
|
AA
|
N/A
|
N/A
|
AAA
|