CoreParts MBA1240 power adapter/inverter Indoor 30 W Black
£12.96
£10.80
Power Adapter 30W 19V 1.6A Plug:4.0*1.7 Including EU Power Cord, also for HP mini & Compaq mini
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 18 month Warranty
| Power supply type | Indoor |
|---|---|
| SKU | MBA1240 |
| EAN | 5704327683445 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
In CoreParts you will find a range of adapters that match the performance of your original adapter with different capacities and manufactured by High-end, certified and trusted suppliers.
| Features | |
|---|---|
| Adjustable output voltage | No |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 30 W |
| Output voltage | 19 V |
| Output current | 1.57 A |
| Power supply type | Indoor |
| Power protection features | Short circuit |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Built-in display | No |
| AC port type | C5 |
| Power | |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Adjustable output voltage | No |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 30 W |
| Output voltage | 19 V |
| Output current | 1.57 A |
| AC adapter output current | 1.57 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Power protection features | Short circuit |
| Detachable power connectors | Yes |
| Power current type | AC-to-DC |
| Connector(s) | 4.0*1.7 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Width | 120 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 250 g |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Plug 1 dimensions | 4.0x1.7 mm |
| Other features | |
| Voltage | 110-230 V |
| Short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Batteries included | No |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBA1240 power adapter/invert...
£12.96
£10.80
|
Popular
2-Power Car-Air DC Adapter 19V
£21.54
£17.95
|
Recommended
2-Power AC Adapter 19.5V 40W inc. main...
£12.26
£10.22
|
2-Power Universal 90W AC Adapter (no t...
£23.17
£19.31
|
Hot Product
Mikrotik 18POW power adapter/inverter...
£12.60
£10.50
|
Bestseller
Lindy 70227 power adapter/inverter Ind...
£18.42
£15.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBA1240
|
CAC0716A
|
CAA0733G
|
CUA0090D
|
18POW
|
70227
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
2-Power
|
2-Power
|
2-Power
|
Mikrotik
|
Lindy
|
| Power supply type |
indoor
|
auto
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
indoor
|
| Purpose |
N/A
|
Notebook
|
Notebook
|
Universal
|
Router
|
PC
|